• Telefon: 0545 724 8902
  • E-posta: destek@cevrimiciterapi.com

Psikoloji Testleri

Psikoloji testleri kesinlikle tanı amacı taşımamaktadır. Tanı için bir ruh sağlığı uzmanı ile görüşebilirsiniz.

Özgüven
Testi

Panik Atak Testi

Mutluluk
Testi

Obsesif Kompulsif Bozukluk
Testi

Beck Depresyon Testi

Beck Anksiyete
Testi

Sosyal
Fobi
Testi

Öfke
Kontrolü
Testi

Duygusal
Özerklik
Testi

Sıkıntılara Dayanma Ölçeği

Beck Umutsuzluk Testi

Kendini Tanıma
Testi

İnternet Bağımlılığı Testi

Empati
Ölçeği

Dikkat
Eksikliği
Testi

Psikoloji Testleri

Psikologların, psikiyatri uzmanlarının, danışanların ve kişilerin uygulayabilecekleri, buna göre durumları hakkında net bilgiler alabilecekleri psikoloji testleri, birbirinden kapsamlı ve güvenilir testlerle doludur. Her bir test, ilgili durumla ilgili semptomların doğru şekilde ölçülmesini içermektedir. Sonuçta çıkan puanlar ve puan aralıkları kişilerin verdiği cevaplara göre oluşmaktadır. Kişi kendisini rahatsız eden, bir sorun olarak gördüğü her durumda bir uzmandan destek almayı ihmal etmemelidir. Sorunun düzeyini ölçmek için gerekli testlerden faydalanabilir.

Her testin içerisinde bir diğer teste yönlendirme yapılmıştır. Kişinin ilgili testleri çözmesi, onun için faydalı olacaktır. Komorbite durumların ortaya çıkması kolaylaşacak, tam sorunun ne olduğu tespit edildikten sonra tedavi daha kolay hale gelecektir. Kişinin test sonucuna göre hangi uzmandan destek almasının daha büyük fayda sağlayacağı da ayrıca bir bilgi kaynağı olacaktır.

Psikoloji Testleri Ne İşe Yarar?

Yaşanan durumun kaynağının tespit edilmesi, kişinin hangi patolojiye daha yakın olduğunun saptanması ve uygun tedavinin geliştirilmesi açısından psikoloji testleri önemlidir. Her danışan bu testleri en az bir kez uygulamalı ve durumunu kontrol etmelidir. Psikologlar seansların başında, ortasında ve sonunda ilgili testi uygulayarak durumun takibini gerçekleştirilmelidir. Tedavi planının işe yarayıp yaramadığını görebilmek açısından da testlerden yararlanmakta fayda vardır.

Kişilerin yaşadıkları durumla ilgili bilgi almaları, çıkan sonuca göre doğru uzmana başvurmaları açısından da testler fayda sağlamaktadır. Kişiyi rahatsız eden durumun kaynağı daha iyi belirlenecek ve doğru adımlar atılacaktır. Kişi belirtilerine uygun sorunu tespit ettiklerinde, gerekli testi çözerek durumu uzmana aktarabilir. Elde mevcut bilgilerin yer alması, uzmanın da işini de kolaylaştırmaktadır. Psikoloji testleri düzenli aralıklarla çözülmeli, kişi durumunu kontrol altına alabilmelidir.

Psikoloji Testleri Sonuçları

Psikoloji testleri sonuçları, kişilerin verdikleri yanıtlara göre alınan puanlar doğrultusunda en net cevapları vermektedir. Kişi semptomların düzeyini oylamaktadır ve sonuç semptomların derecesini ölçmektedir. Semptomların ağır düzeylerde oluşu günlük rutini aksatan bir faktördür. Kişiye rahatsızlık veren, hayatını zorlaştıran ve yaşam kalitesini düşüren semptomlar da mevcutsa, kişiye çeşitli durumların haberi verilecektir. Buna göre önlem alınması, doğru uzmana başvuru yapılarak kişinin yaşadığı sıkıntıdan kurtulması, testlerin asıl amacını yansıtmaktadır.

Hoş geldiniz

Konuk yazar olarak giriş yapıyorsunuz

Şifrenizi geri alın

Lütfen şifrenizi sıfırlamak için kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi girin.