yandex

Sıkıntılara Dayanma Ölçeği

Sıkıntılara Dayanma Ölçeği

Sıkıntlara ne kadar göğüs gerebiliyorsun? Şimdi bunu öğrenme vakti. Bu konuda zayıf olduğunu düşündüğün arkadaşına da göndererek durumunu öğrenebilirsiniz.

İlgini çekebilecek farklı testler: Dikkat Eksikliği Testi ve Empati Ölçeği Testi

Şimdi teste başlayalım.

Sıkıntılı ve üzgün hissetmek bana dayanılmaz gelir.

Sıkıntılı ya da üzgün hissettiğimde tek düşünebildiğim ne kadar kötü hissettiğimdir.

Sıkıntılı ya da üzgün hissettiğimde üstesinden gelemem.

Sıkıntılı duygularım beni tamamen ele geçirecek kadar yoğundur.

Sıkıntılı ve üzgün hissetmekten daha kötü bir şey yoktur.

Diğer insanlar sıkıntılı veya üzüntülü hissetmeye benden daha çok dayanıyor gibiler.

Sıkıntılı ve üzgün hissetmek her zaman benim için ateşten bir gömlek gibidir.

Sıkıntılı ve üzgün hissettiğimde utanırım.

Sıkıntılı hissetmek ya da üzüntülü olmak beni korkutur.

Sıkıntılı ya da üzüntülü hissettiğimde, sıkıntının aslında ne kadar kötü hissettirdiğine odaklanmaktan kendimi alamam.

Sıkıntılara Dayanma Ölçeği
Sonuçlar sıkıntılara karşı dayanıksız biri olduğunuzu belirtmektedir. Test tanı koyma amacı taşımamaktadır. Problem durumunda bir ruh sağlığı uzmanına danışınız.
Sonuçlar sıkıntılara karşı hafif düzeyde dayanıklı olduğunuzu belirtmektedir. Test tanı koyma amacı taşımamaktadır. Problem durumunda bir ruh sağlığı uzmanına danışınız.
Sonuçlar sıkıntılara normal düzeyde dayanıklı olduğunuzu belirtmektedir. Test tanı koyma amacı taşımamaktadır. Problem durumunda bir ruh sağlığı uzmanına danışınız.
Sonuçlar sıkıntılara karşı normal düzeyin üzerinde dayanıklı olduğunuzu belirtmektedir. Test tanı koyma amacı taşımamaktadır. Problem durumunda bir ruh sağlığı uzmanına danışınız.
Sonuçlar sıkıntılara karşı ileri derecede dayanıklı olduğunuzu belirtmektedir. Test tanı koyma amacı taşımamaktadır. Problem durumunda bir ruh sağlığı uzmanına danışınız.

Sıkıntılara Dayanma Testi Nedir?

Sıkıntılı yaşam olayları hayatımızın her zaman içerisindedir ve zaman zaman bu olaylar zarar görmemize neden olabilmektedir. Bazen yaşanılan yoğun stres sıkıntılara neden olabilirken, bazen geçmiş yaşam olayları bugüne sıkıntıların ulaşmasına sebebiyet verebilir.

Kişi kendisini sıkıntılı hissedebilir ve hatta bu sıkıntının tam göğüs kafesinde oluştuğundan söz edebilmektedir. Sıkıntıya karşı verilen tepkiler bazen yalnızca ağlamak olabilirken, bazen öfke patlama ve nöbetleri meydana gelebilir.

Sıkıntılara dayanma testi kişilerin yaşadıkları sıkıntılı durumlara karşı oluşturabilecekleri tepkiler ile ilgili bilgi verecektir. Bunun yanı sıra sıkıntılı durumlar ile baş edebilme güçlerinin puanlamasına yardımcı olmaktadır.

Sıkıntılara dayanma testi belirli bir patoloji hakkında bilgi verecek bir ölçek değildir. Yalnızca kişilerin olumsuz yaşam olaylarına karşı oluşturabilecekleri tepkiler konusunda bir fikir sağlayacaktır. Kişinin bu testten yola çıkarak kendisine bir tanı koymaması gerekir.

Bu ve buna benzer ölçeklerin bir uzman psikolog tarafından yorumlanması daha elle tutulur sonuçlar oluşturacaktır. Çünkü uzman testin yanı sıra kişinin yaşam standartlarını baz alarak bir sonuç çizelgesi oluşturacaktır.

Sıkıntıya Dayanma Testi Ne İşe Yarar?

Sıkıntıya dayanma testi kişilerin sıkıntı karşısında gösterebilecekleri tepkiler hakkında bilgi sağlayan bir ölçektir. Sıkıntıya dayanma düzeyi çok düşük olan kişilerin bir uzmandan destek almaları önem arz etmektedir.

Çünkü hayatın kişiye ne gibi sürprizler yapacağı belli olmamaktadır. Kişi bazen çok sıkıntılı durumlara maruz kalabilir, bazen de kendisini iyi hissettirecek pek çok durum oluşabilir. Birkaç ay süren psikoterapi seansları kişinin iyilik halinin tekrar oluşmasına yardımcı olacaktır.

Sıkıntıya dayanma düzeyi orta düzeyde olan kişilerin, durumun ilerlememesi adına bir uzmandan destek almaları yine faydalı olacaktır.

İlginizi Çekebilir >> Cinsel Terapi Nedir antalyaterapimerkezi.com/cinsel-terapi Linkinden Hemen Keşfet

Hoş geldiniz

Konuk yazar olarak giriş yapıyorsunuz

Şifrenizi geri alın

Lütfen şifrenizi sıfırlamak için kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi girin.