• Telefon: 0545 724 8902
 • E-posta: destek@cevrimiciterapi.com

Psikolog/Psikiyatri Uzmanı Nasıl Çalışır?

Pandeminin etkisiyle artan psikolojik destek ihtiyacı, psikolog ve psikiyatri uzmanları tarafından karşılanmaktadır. Bilgileri, yetenekleri ve aldıkları eğitimler ile kişilere profesyonel destek sağlayan uzmanlarımız, yardıma ihtiyacı olduğunu düşünen her danışana koşmaktadır. Gerek psikoterapi, gerekse de farmakolojik tedavi ile desteklenen terapi seansları, kişiler için en ideal şekilde yapılandırılmaktadır. 

Psikolojik yardım almak isteyen kişiler, kendi istedikleri uzmanı seçebilme şansına sahiptir. Sitemizde hem psikolog hem psikiyatri uzmanlarına yer verilmesi, kişilerin hangi uzmanı seçmelerinin daha iyi olacağına dair bir kaygı yaşamalarını engelleyecektir. Yapılan ön görüşme sonrasında kişiler için en uygun uzmana yönlendirme sağlanacaktır. 

Psikolog Ne İş Yapar? Psikolog Psikolojik Yardım

Ruhsal destek almak isteyen kişilerin başvurabilecekleri en doğru seçeneklerden bir tanesidir. Psikoterapi desteği ile kişilerin rahatlamasını ve hayat rutinlerini düzene sokmasını sağlayacaktır. Uzmanlarımızın tamamı psikoloji alanındaki tüm eğitimlerini tamamlamış, farklı ekollerde uzmanlaşmıştır. Dolayısıyla kişi için hangi terapi yönteminin daha uygun olduğuna karar vermekte zorlanmayacaklardır. Bu durum daha hızlı bir ilerleme kat etmeleri açısından da önem arz etmektedir. 

Psikoloğa Kimler Başvurabilir?

Psikolog kişilerin ruhsal açıdan daha iyi hissetmelerine yardımcı olan uzmandır. Psikoloğa başvurabilecek kişiler:

 • Depresif bir ruh hali içerisinde olanlar ya da yoğun kaygı problemleri ile baş başa kalanlar,
 • Hayat verimliliği düşmüş, günlük rutinleri bozulmuş, işlerini devam ettiremez durumda olanlar,
 • Eşleriyle yaşadıkları problemleri çözüme kavuşturmak isteyen çiftler,
 • Uyum sorunuyla karşı karşıya kalan çocuklar, 
 • Hayata adapte olmakta güçlük çeken ve ruhsal bir bunalımın eşiğinde olan ergenler,
 • Cinsel problemleri olan kişiler,
 • Kendini daha yakından tanımak ve hayatlarına farklı bir gözle bakarak hayatlarını değiştirmek isteyen kişiler;

psikolog tarafından sunulan psikoterapi desteğine başvurabilir. Bu kişiler için genellikle psikolog yardımı yeterli olmaktadır. Ancak gerekli görülen durumlarda psikiyatri uzmanından destek alınarak, tedavi süreci desteklenebilir. Bu danışanlara aralıklı takiplerde psikiyatri görüşmeleri ayarlanabilir ve farmakolojik destek alınabilir. 

Psikiyatri Uzmanı Ne İş Yapar? Psikiyatri Psikolojik Destek

Ruhsal sıkıntıları daha ağır olan kişilerin başvurdukları psikiyatri uzmanı, tıpkı psikolog gibi psikoterapi hizmeti vermektedir. Ancak psikiyatri uzmanlarına daha çok, ruhsal sıkıntıları daha yoğun olan kişiler başvurmaktadır. Bunun sebebi psikoterapi ile desteklenen farmakolojik desteğe duyulan ihtiyaçtır. Uzmanlarımızın tamamı psikoloji alanındaki tüm eğitimlerini tamamlamış, yetkin bilim insanları unvanları ile hizmet sağlamaktadır. Her ekolün bilgisine sahip olan uzmanlarımız, aynı zamanda birer eğitimcidir. Bu durum kendilerini daha çok geliştirmelerine katkı sağlamakta ve psikoloji dünyasındaki yenilikleri yakından takip edebilmelerine fırsat tanımaktadır. 

Psikiyatriye Kimler Başvurabilir?

Psikiyatri uzmanları, psikologlardan farklı olarak yalnızca farmakolojik tedavi takibi sağlamaktadır. Tıp bilgilerinin daha yüksek düzeyde oluşu, özellikle ruhsal sancılara bağlı kas ağrılarının daha kolay fark edilmesine yardımcıdır. Psikiyatri uzmanına:

 • Somatizasyon bozukluklarının herhangi bir çeşidine sahip olan kişiler, 
 • Yeme bozuklukları gibi sorunları olup, iyice ilerlemiş kişiler, 
 • Psikoz, bipolar bozukluk, majör depresyon gibi patolojik tanıları olan kişiler, 
 • İlerlemiş anksiyete problemi olan danışanlar,
 • Paranoid düşünceleri bulunan, ileri düzey OKB rahatsızlığından muzdarip olan kişiler, 

psikiyatri uzmanından destek alabilir. Farmakoloji ile beraber götürülen psikoterapi bu kişiler için en olumlu sonuçları oluşturacaktır. Özellikle şizofreni gibi ağır patolojik tabloları olan kişilerin, farmakolojinin yanı sıra EKT ya da bir kliniğe yatma gibi durumları da mevcut olabilir. Psikiyatrist bu durumları kontrol altına alacak ve kişinin yeniden günlük rutin oluşturmasını sağlayacak tedaviyi kişiler için sağlayacaktır. Patolojik rahatsızlık ne olursa olsun tedaviye olan inanç yüksekse, kişilerin günlük rutinlerini oluşturmaları zor olmayacaktır. Ayrıca tüm psikiyatri uzmanları, kişilerin kısa sürede iyilik haline ulaşabilmesi amacıyla üstün bir çaba göstermektedir. 

Psikolog ve Psikiyatri Uzmanı Arasındaki Farklar Nelerdir?

Kişilerin en sık sordukları sorulardan biri de psikolog ve psikiyatri arasındaki farklar şeklindedir. Genel manada psikoterapi noktasında iki uzman da aynı işi yapmaktadır. Psikiyatri uzmanlarının psikologlardan ayrılan tek noktası, ilaç yazabilme yetkilerinin olmasıdır. Bunun yanı sıra uyguladığı EKT tedavisi de ayrıcı bir noktadır. Ayrıca psikiyatri uzmanları rapor yazabilme şansına sahiptir. Hastane yatışının gerekli olduğu durumlarda direkt yatış yaptırabilir. Psikologların yetkisi konuşma terapisi ile sınırlıdır, ağır gördükleri vakaların söz konusu olması halinde psikiyatri uzmanlarına yönlendirme sağlayabilir. 

Kişilerin ihtiyacı olan tek şey psikoterapi ise, psikologlarla yola çıkmaları yeterlidir. Ancak durumları daha ağır ve karmaşıkşa, bir psikolog ile görüşüp destek almalarına rağmen istedikleri çözüme ulaşamamışlarsa psikiyatri uzmanıyla görüşmeleri daha sağlıklı olacaktır. Özellikle çoklu kişilik bozukluğu, şizofreni, paranoid şizofreni, ağır OKB, ağır anksiyete, majör depresyon, bipolar bozukluk gibi problemleri olan danışanların bir psikiyatrist kontrolünde olmaları daha sağlıklıdır.

Online Terapi Nedir?

Online terapi, kişilerin psikolojik desteği online platformdan almak istemeleri halinde online psikolog ya da online psikiyatri uzmanıyla sağladıkları görüşmeye verilen addır. Yüz yüze terapiyle aynı etkinliğe sahip olduğunu kanıtlayan çeşitli araştırmalar bulunmaktadır. Ancak herkes için uygun bir seçenek olmadığına da ayrıca değinmekte fayda vardır.

Online Terapi Kimler İçin Uygun Değildir?

Bu hizmet için uygun olmayan danışanlar:

 • Kişilik bozukluğu patolojisi olanlar,
 • Psikoz benzeri ağır tablolara sahip olanlar (şizofreni, çoklu kişilik)
 • Ağır travmaları olanlar,
 • Agorafobi gibi dışarı çıkmayla ilgili problemleri olanlar (belki 3-4 seans evden olur ancak bu yalnızca çok gerekli durumlar için geçerlidir), 
 • Majör depresyon, ağır anksiyete, bipolar bozukluk gibi tanıları olanlar

online terapi için uygun değildir. Bunun sebebi bu tarz rahatsızlıkları olanların online ortama çok fazla uyum sağlayamamaları, özellikle kişilik bozukluğu patolojilerine sahip olanların seansı yarıda bırakıp kaçmaları ile ilgili olmaktadır. Bu sorunları olan kişilerin en azından 4-5 seansı yüz yüze gerçekleştirmeleri, daha sonra gerekliyse online sistem üzerinde devam etmeleri gerekmektedir. 

Online Psikolog Ne İş Yapar?

Kişiler için profesyonel destek sağlayan online psikolog, psikoterapi desteğiyle danışanların sorunlarını çözmektedir. Çeşitli ekollerde uzmanlaşmış psikologlarımız, danışanlar için en uygun seçenekleri değerlendirme şansına sahip olacaklardır. En uygun tedavi planı hazırlandıktan sonra, kişiler sürece başlatılacak ve çözüm en kısa süre içerisinde sağlanacaktır. 

Online Psikiyatri Ne İş Yapar?

Farmakolojik tedaviyle desteklenen psikoterapi müdahalesinden oluşan online psikiyatri hizmeti, özellikle patolojik tabloları olan kullanıcıların mutlaka faydalanmaları gereken hizmetlerden bir tanesidir. Tedavisini ilaçla desteklemek isteyen kullanıcılar bu hizmetten faydalanır çünkü online psikiyatri reçete yazabilme yetkisine sahiptir. 

Online Terapi Faydaları

Yüz yüze terapiye kıyasla, bu hizmet için uygun danışanlar için daha avantajlı bir süreç olduğuna değinmekte fayda vardır. Çünkü online terapinin yüz yüze terapiden herhangi bir farkı yoktur. Yine hizmet psikolog ya da psikiyatri uzmanları tarafından verilmektedir. Sağlanılan avantajlar:

 • Zaman kazandıran bir terapi ekolü olduğuna değinmekte fayda vardır. Kişiler verilen seanslardan akşam saatlerinde de faydalanabilmektedir. Önemli olan danışanın ve terapistin müsait olduğu saati belirlemektir. 
 • Fiyatlar daha uygundur, dolayısıyla kişiler aynı seansı daha uygun fiyata elde edebilecektir. 
 • Kişiler dilerlerse isimlerini gizleyebilme şansına sahiptir. Kendi güvenli ortamlarını kendileri oluşturacakları için hiçbir güvenlik açığı oluşmayacaktır. 
 • Evde, işte, okulda, ofiste ya da müsait olunan herhangi bir ortamda terapi almak mümkündür. 
 • Online psikiyatri aracılığıyla gerekli olan ilaçları almak mümkündür.
 • Online Terapi “zoom, whatsapp veya skype” gibi uygulamalar aracılığıyla olmaktadır. Kişi kendisi için en uygun uygulamayı tercih eder. 
 • Kişiler web sitemizde yer alan bilgileri değerlendirerek, kendilerine en yakın hissettikleri uzmanı tercih etme hakkına sahiptir. 

Psikolog ve Psikiyatri Uzmanları Hakkında SSS

1. Psikolog olmak için hangi bölümü okumak gerekir?

Psikoloji bölümü mezunlarına psikolog ünvanı verilmektedir. Kişilerin üniversitelerin 4 yıllık psikoloji programlarından mezun olmaları şarttır. Program örgün eğitim olmalıdır. 

2. Psikiyatri olmak için hangi bölümü okumak gerekir?

Kişilerin üniversitelerin 6 yıllık tıp programlarından mezun olmaları gerekir. Daha sonra TUS’a girip psikiyatri bölümünü seçmeleri ve bu bölümde 4 yıl uzmanlaşmaları şarttır. Psikiyatri unvanı alan uzmanlar, kişiler için psikoterapi yapmak ve ilaç yazma yeteneğine sahiptir. 

3. Online Terapi Mi? Yüz Yüze Terapi Mi?

İkisinin de aynı etkinliğe sahip olduğunu kanıtlayan araştırmalar bulunmaktadır. Online terapi için uygun olan danışanların, bu hizmetten faydalanmaları onlar için daha konforlu olmaktadır. 

4. Psikolog ile online psikolog arasındaki fark nedir?

Aralarında hiçbir fark yoktur. İki uzman da aynı yetkinlikte ve aynı statüdedir. Burada önemli olan terapistin kendini ne kadar geliştirdiği ile ilgilidir. Sitemizde yer alan uzmanların tamamı psikoloji alanındaki tüm eğitimlerini tamamlamıştır. 

5. Psikiyatri ile online psikiyatri arasındaki fark nedir?

İkisi de aynı yetkinlikte ve aynı statüdedir. Aralarında hiçbir fark yoktur. İki uzmanında ilaç yazma yetkisi vardır ve her ikisi de psikoterapi yapma yetkinliğine sahiptir. 

6. Psikolog Ücretleri Ne Kadar?

Psikolog ücretleri 200 TL’den başlamaktadır. Ancak kişiler için paket seans programlarımız mevcuttur. Bu programlar içerisinde 4 seans 600 TL, 8 seans 1200 TL, 10 seans 1500 TL şeklindedir. 

7. Psikiyatri Ücretleri Ne Kadar?

Psikiyatri ücretleri 300 TL’den başlamaktadır. Ayrıca paket programlar mevcuttur, kişiler bu programlar üzerinden kendilerine en uygunu seçme hakkına sahiptir. 

Hoş geldiniz

Konuk yazar olarak giriş yapıyorsunuz

Şifrenizi geri alın

Lütfen şifrenizi sıfırlamak için kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi girin.