yandex

Özgüven Testi

Olaylara karşı bakış açınız her zaman beklediğiniz gibi olmayabilir. Söylemek istediğiniz şeyleri söylemediğiniz, haklı olduğunuz durumlarda kendinizi savunamadığınız, kendinizi rahat ifade edemediğiniz durumlar olabilir.

Özgüven testi yaşadığınız durumu en iyi şekilde açıklayacak ve durumun karmaşıklığından kurtulmanıza yardımcı olacaktır.

İlgini çekebilecek başka testler: Dikkat Eksikliği Testi | Sıkıntılara göğüs germe ölçeğiniz?

Hazırsanız teste başlayalım!

Başarılı bir insan olduğumu düşünüyorum.

1 30

Sosyal ortamda heyecanımı kontrol edebilirim.

2 30

Yaşadığım sorunlarla baş edebilirim.

3 30

Verdiğim kararların sorumluluğunu alabilirim.

4 30

Yeri geldiğinde kendimi eleştirebilirim.

5 30

Hedeflerimi gerçekleştirmek için gereken mücadeleyi gösterebilirim.

6 30

Çevremdeki kişilerin eleştirilerini anlayışla karşılayabilirim.

7 30

Zor zamanlarımda bile pozitif olmaya çalışırım.

8 30

Sosyal biriyim.

9 30

Çevremdeki kişilerin iltifatlarını hak ettiğime inanırım.

10 30

Özgüven Test
Özgüven Seviyeniz Oldukça Yüksek

yüksek özgüven

Özgüven Seviyeniz Orta Düzeyde

orta ozguven

Özgüven Seviyeniz Oldukça Düşük

dusuk ozguven

 

Özgüven Düzeyiniz Nedir? Özgüven Testi

 

Özgüven insan yaşamının verimini arttırmak açısından insan doğasında mutlaka bulunması gereken önemli olgulardan bir tanesidir.

Bazı kişiler düşük özgüven problemi ile karşı karşıyadır. Bu kişilerin kendi başarılarına bir türlü inanmadıkları, insanların yanında heyecanlandıkları, başkalarının seçimlerine göre hareket ettikleri, problemlerin üstesinden tek başına gelemeyeceklerini düşündükleri çok sayıda durum mevcuttur.

Kişi kendi gücünün farkında değildir ve başarısını kendi kendine manipüle edebilir. Ayrıca yine aynı problem yüzünden kendi ürettiği projeleri sunmaktan kaçınabilir.

Özgüven Testi

Özgüven testi kişilerin özgüven seviyelerini ölçen ve durumları hakkında bilgilendirme sağlayan ölçektir. Kişinin düşük özgüven problemi ile karşı karşıya olup olmadığını net bir şekilde göstermektedir. Uzun vadede düşük özgüven depresyon, sosyal anksiyete gibi pek çok durumu beraberinde getirebilir.

Kişilerin böyle bir durumla karşı karşıya olmaları halinde bir uzmandan destek almalarında fayda olacaktır. Terapiler sorunun çözülmesine yardımcı olmaktadır. Kişiye kaybettiği özgüvenini kazandırmakta, hayat verimliliğinin artmasına ve daha başarılı bir insan olmasına yardımcı olmaktadır.

Özgüven testi sonuçları beklediğiniz düzeyde değilse ve test özgüven sorunuyla baş ettiğinizi gösteriyorsa, mutlaka bir uzmana başvurmanızda fayda olacaktır. Uzun vadede devam eden bir özgüven probleminiz varsa, depresyon testi yapmanız gerekmektedir.

Özgüven Testi Sonuçları

0-45 puan: Özgüven seviyeniz yüksek. Hayata ve olaylara karşı kendinizi en iyi şekilde ifade edebiliyorsunuz.

45-85 puan: Özgüven seviyeniz orta düzeyde. Hayat verimliliğinizi arttırmak ve iyilik halinizin devamını sağlamak için bu seviyeyi korumanız şarttır. Semptomlarda sizi rahatsız eden ve yaşamınızı zorlaştıran bir durum söz konusuysa, bir uzmandan destek almanız fayda sağlayacaktır.

85-132 puan: Özgüven seviyeniz düşük. Bu durum hayatınızı olumsuzlaştıracak ve yaşam kalitenizi düşürecek bir sorun haline gelebilir. Uzun vadede çeşitli rahatsızlıklara neden olabilme ihtimali de yüksektir. Acilen bir uzmandan destek almak, bu sorunu yaşayan kişi için en doğru seçenek haline gelecektir. Aksi takdirde durum ilerleyebilir ve kişi için daha zor bir hal alabilir.

Aşağıdaki testlere göz atabilirsiniz.

Duygusal Özerklik Ölçeği

Kendini Tanıma Testi

Empati Ölçeği

 

 

 

 

Hoş geldiniz

Konuk yazar olarak giriş yapıyorsunuz

Şifrenizi geri alın

Lütfen şifrenizi sıfırlamak için kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi girin.