• Telefon: 0545 724 8902
  • E-posta: destek@cevrimiciterapi.com

Online Terapi

ONLINE TERAPİ, TERAPİSTİNİZE  DOĞRUDAN ULAŞMAK İÇİN EN KOLAY ERİŞİMİ SAĞLAR.

Online terapi dendiğinde danışanların istediğinde terapistlerine ulaşabildiği psikoterapi hizmetini sunan, teknoloji bağlantılı bir yöntemdir. Terapist ve danışanın terapinin yapıldığı alan dışında kendini güvende hissettiği alanda bir araya gelmelerine olanak tanır. 

randevu al

ONLİNE TERAPİ SÜRECİ

Online terapi sürecini araştıran kişilerin merak konusu alışılmış olan yüz yüze gerçekleşen  terapiden farklı yöntemlerle gerçekleştiriliyor olmasıdır. Esasen iki yöntem arasındaki ana fark seansların online olarak teknoloji üzerinden gerçekleşiyor olmasıdır. Genel olarak yüz yüze terapi seansları ofis ortamında yapılırken, online terapi ise internet kanalları kullanılarak görüntülü konuşma ile gerçekleştirilmektedir. Öte yandan, terapinin yapıldığı alan dışında birden çok benzerlik gösteren yönleri vardır. İki terapi sürecinde de aynı psikoterapi yaklaşımlarından faydalanılmaktadır. Seansların yapılandırılma aşaması, elde edilen sonuçlar benzerdir.  

Terapist ve danışanın skype ve ya farklı bir görüntülü konuşma programı üzerinden belirlenen saat dilimi arasında gerçekleşir.

Seans süresi 60 dakikadır.

Seanslar sıklıkları genellikle haftada bir veya danışan ve terapist arasında kararlaştırılan sıklıkta gerçekleşir.

Gerçek bir psikolog-psikoterapist ile görüşürsünüz.

ONLİNE TERAPİ SEÇENEĞİ SİZİN İÇİN UYGUN TERCİH Mİ?

Eğer aşağıdaki sorulardan birine ya da birden fazlasına verdiğiniz yanıt evet ise online terapi seçimi sizin için uygun bir terapi yöntemi demektir.

Yurtdışında ikamet ediyor olup aynı zamanda Türkçe terapi yapan terapistle görüşmek mi istiyorsunuz?

Terapiste erişimin kolay olmadığı bölgede mi yaşıyorsunuz?

Acil olarak terapistle ile seansa mi ihtiyacınız var?

Yoğun tempolu iş programınızdan dolayı terapistin ofisine gitmenin sizin için zorlayıcı mı olduğunu düşünüyorsunuz?

Evinizin ya da ofisinizin rahatlığından vazgeçmeyip, trafikte zaman kaybetmeden psikolojik destek hizmetine ulaşmayı mı tercih ediyorsunuz?

Terapi almak istediğiniz psikoloğunuzu seçtiniz ama bulduğunuz terapistle sizinle aynı ülke yada şehirde değil mi?

ONLİNE TERAPİNİN SİZİN İÇİN AVANTAJLARI NELERDİR?

Yaşamınızı sürdürdüğünüz  aynı şehir ve ya ülke zorunluluğu olmadan, istediğiniz yerde ve zamanda, tercih ettiğiniz terapistten psikolojik destek almanızı imkan sağlar. Psikolojik destek almaya karar sürecinde sadece işini iyi yapan değil de  SİZİN SEÇİMİNİZLE İYİ OLAN terapist ile çalışmak her şeyden önemlidir.

Seanslarınızın  planlanması aşamasında  esneklik sağlanabilir. Hem terapistin hem de danışanın saat uygunluğuna göre terapi saatini belirlemek daha kolaydır. Bu süreçte bizim zamandan tasarruf etmemizi sağlar. 

Yüz yüze gerçekleşen seanslara imkansızlıklar dolayısıyla gidememe ihtimali her zaman olasılığı olandır. Seansınızın olacağı  gün iş sebebiyle ve ya diğer sebeplerle şehirde olabilirsiniz ve ya trafik, başka sebeplerden dolayı seansa gidemeyebilirsiniz. Online terapi süreci siz  nerede olursanız olun terapistinize kolaylıkla ulaşma imkanı sağlar. Böyle durumlarda terapi sürecinin aksamaması için seansları online olarak gerçekleştirmek düzenli olarak sürece devamlılığımızı sağlar. 

Online terapinin başka  bir avantajı ise, danışanlar için kendini ifade etmesini  kolaylaştırmaktadır. Bazı danışanlar yüz yüze terapiye göre online terapi seanslarında utanma oranlar ve endişe oranlarının daha düşük olduğunu bulgusuna varılmıştır.

randevu al

ONLİNE TERAPİ SÜRECİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER:

Dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, psikolojik  destek verecek olan terapistin psikoloji alanında aldığı eğitimi ve uzmanlığı önemlidir.

Online terapi desteği veren psikoloğun da yüz yüze terapi desteği veren psikolog ile aynı eğitim ve sertifikasyon süreçlerinden geçmiş olması zorunluluğu vardır. Mesleki yeterlilik bakımından online terapist, en az yüz yüze terapi seansı yapan terapist kadar yetkin olmalıdır.

 Terapi desteği almak istediğiniz uzmanın eğitimini ve uzmanlık alanlarını yetkinliklerini  araştırın. Eğer yeterli bilgilere erişim sağlayamıyorsanız terapistin kendisinden bilgi almak istediğinizi söylemelisiniz.

Online psikoterapi desteği her danışan için uygun tercih sebebi olmayabilir. Kendisine ve ya bir başkasına zarar verme eğilimde olan veya  intihar eğilimi olabilecek danışanlar için  öncelikle yüz yüze terapi tercih etmek seçenekler arasında öncelikli olabilir.

Terapi sürecinde terapist ve danışan arasındaki kurulan iletişim, terapi süreci boyunca sağlanacak fayda açısından oldukça önem arz etmektedir. Eğer terapistiniz ile online ortamda sağlıklı ve doğrudan  iletişim kurmakta zorlandığınızı düşünüyorsanız, yüz yüze terapi süreci sizin için daha uygun bir seçenek olabilir..

ONLİNE TERAPİ SÜRECİNİN ETKİNLİĞİ

Online terapi sürecinin etkinliği bilimsel olarak desteklenen ve kanıtlanmış olan bir psikoterapi yöntemidir. Araştırmaların sonucunda online ortamda gerçekleşen seansların  terapist ve danışan arasında gelişen sağlam ve destekleyici iletişim kurmalarına engel olmadığını göstermektedir.

NASIL ONLİNE TERAPİ ALABİLİRİM?

Terapistiniz ile cep telefonunuz, bilgisayarınız veya tabletiniz üzerinden internet aracılığıyla görüntülü olarak görüşebilirsiniz. Dilerseniz seans öncesinde terapistinizle kısa bir ön görüşme talebinde bulunabilirsiniz. Ön görüşme süresince merak ettiğiniz soruları sorabilir ve psikoloğunuzu tanımak adına sorular yöneltip tanışabilirsiniz.

randevu al

Hoş geldiniz

Konuk yazar olarak giriş yapıyorsunuz

Şifrenizi geri alın

Lütfen şifrenizi sıfırlamak için kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi girin.