Öfke Kontrolü Testi

Elektronik bir cihaz aldınız fakat paketi açtığınızda ilk denemenizde cihazın çalışmadığını fark ediyorsunuz.

Bir iş yaptırdınız ve karşı taraf o iş için sizden beklediğinizin üstünde bir para istedi.

Biriyle konuşuyorsunuz ve sizi dinlemediğini /size cevap vermediğini fark ediyorsunuz.

Bir kahve dükkanında, siz masanıza kahve taşırken hızlıca oradan geçen birisi size çarpıyor ve kahveler dökülüyor.

Trafikte araba sürerken bir diğer arabanın şoförü sinyal vermeden sizin önünüze geçti.

Bir arkadaşınızla buluşmak için randevulaştınız. Bu kişi son dakikada vazgeçiyor ve sizi ortada bırakıyor.

Size şaka yapılıyor ya da sizinle alay ediliyor.

Bir konuya konsantre olmaya çalışıyorsunuz; fakat yanınızdaki bir kişi ayaklarını yere vuruyor.

Çok yoğun bir gün geçirdiniz ve birlikte yaşadığınız kişi önceden anlaştığınız bir şey yapmayı unuttuğunuz için şikayet etmeye başlıyor.

Arkadaşınızla ya da sevgilinizle önemli bir şeyi tartışmaya çalışıyorsunuz; fakat o kişinin sizi dinlemediğini fark ediyorsunuz.

Bir konu hakkında çok az bilgisi olmasına rağmen sanki o konunuz uzmanıymış gibi konuşan bir kişiyle tartışıyorsunuz.

Birisi sizinle başka birisi arasındaki konuşmaya/tartışmaya karışıyor.

Birine ödünç verdiğiniz bir eşya ya zamanında verilmedi ya da hiç verilmedi.

Acele olarak bir yere yetişmelisiniz; fakat önünüzdeki araç 90 km hızla gidilecek bir yerde 30 km hızla gidiyor ve onu geçemiyorsunuz.

Bir yere yetişme telaşıyla, iyi bir pantolonu sivri bir yere takarak yırtıyorsunuz.

Öfke Kontrolü Testi
Sonuca göre sakin bir insan özellikleri göstermektesiniz. Test bilgilendirme amaçlı yapılmıştır, tanı ya da kesinlik belirtmemektedir. Sorun hissetmeniz durumunda bir ruh sağlığı uzmanına danışınız.
Sonuca göre normal seviyede öfke belirtileri göstermektesiniz. Test bilgilendirme amaçlı yapılmıştır, tanı ya da kesinlik belirtmemektedir. Sorun hissetmeniz durumunda bir ruh sağlığı uzmanına danışınız.
Sonuca göre orta seviyede öfke belirtileri göstermektesiniz. Test bilgilendirme amaçlı yapılmıştır, tanı ya da kesinlik belirtmemektedir. Sorun hissetmeniz durumunda bir ruh sağlığı uzmanına danışınız.
Sonuca göre yüksek seviyede öfke belirtileri göstermektesiniz. Test bilgilendirme amaçlı yapılmıştır, tanı ya da kesinlik belirtmemektedir. Sorun hissetmeniz durumunda bir ruh sağlığı uzmanına danışınız.

 

Öfke Kontrolü Testi Nedir?

Öfke Kontrolü Testi ile öfke düzeyinizi ölçebilirsiniz. Zaman zaman olur olmadık sebeplerin bahane edilip, öfkenin kontrol edilememesi problemi ile karşı karşıya kalırız. Kişiler öfke anında kendilerine ve başkalarına zarar verebilecek davranışlarda dahi bulunacak seviyelere gelebilir.

Öfkeden gözü dönen ve öfke anında davranışlarını kontrol edemeyen kişiler, uzun vadede çeşitli sorunlar ile karşılaşabilir. Bu tarz kişilerin düzenli bir hayatları olmayabilir, çünkü sinirlendikleri konular genellikle karpuz çekirdeğini doldurmayacak sebeplerdir.

Okul ve iş verimlilikleri düşebilir, hayat rutinlerini devam ettirmekte dahi güçlükler meydana gelebilir. Öfke kontrolü testi kişilerin öfke düzeylerini ölçecek ve bu durumun onlara zarar vereceği noktada uyarı vererek destek almaya yönlendirecektir.

Uzmanlar tarafından geliştirilmiş öfke kontrolü testi tek başına tanı koyma konusunda yeterli değildir. Testin mutlaka bir uzman tarafından değerlendiriliyor olması gerekmektedir. Aksi takdirde yanlış tanılar alınabilir.

Öfke düzeyi eğer belirli bir seviyeyi aşmamışsa yalnızca psikoterapiyle durumdan kurtulmak mümkündür. Ancak kişinin düzeyi yüksek seviyedeyse psikoterapi ile birlikte farmakolojik tedaviye ihtiyaç duyulacaktır.

İki tedavide sorunun çözülmesinde etkili sonuçlar ortaya çıkarmaktadır. Kişilerin tedaviyi ertelememeleri büyük önem arz etmektedir.

Öfke Kontrolü Testi Ne İşe Yarar?

Öfke Kontrolü Testi son derece faydalıdır. Kişilerin öfke düzeylerini ölçmek üzere oluşturulmuş test, öfke kontrolü sağlayamayan kişilerin belirlenmesini sağlamaktadır.

Kişinin kendi ve toplum için zararlı olmaması adına mutlaka uygulanması gereken bu testin sonucu eğer yüksek seviyelere ulaşmışsa, kişinin mutlaka bir uzmandan destek alıyor olması gerekmektedir. Aksi takdirde gösterdiği davranışlar çeşitli problemler meydana getirebilir.

Orta düzey semptomları olan kişilerin de, durumun ilerlemesini engellemek adına uzmana başvurmaları yararlı olacaktır. Düşük seviye semptomlar gösteren kişilerin öfkeyle ilgili herhangi bir duyarlılıkları yoktur.

Bu kişilerin regüle edilmiş öfke düzeyleri mevcuttur.

Aşağıdaki testlere göz atabilirsiniz.

Kendini Tanıma Testi

Panik Atak Testi

Mutluluk Testi

 

Hoş geldiniz

Konuk yazar olarak giriş yapıyorsunuz

Şifrenizi geri alın

Lütfen şifrenizi sıfırlamak için kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi girin.