yandex

Kendini Tanıma Testi

Sabahları neşeli bir şekilde uyanırım.

Çoğunlukla neşem yerindedir.

Çoğu kimse tarafından sevilirim.

Aynaya baktığım zaman, aynada gördüklerim hoşuma gider.

Eğer karşı cinsten biri olsaydım kendimi çekici bulurdum.

Zeki bir insanım.

İşimden hoşlanırım.

Kendimle ilgili olarak utanılacak pek bir şey göremiyorum.

Arkadaşlarımın sayısı yönünden içim rahat.

Oldukça enerjik bir insanım.

Esas olarak iyimser bir kişiyim.

Kendi hatalarıma gülebilirim.

Eğer yaşama yeniden başlama olanağım olsaydı, değiştirmek istediğim pek bir şey olmazdı.

Ben ilginç bir insanım.

Cinsel yaşamımdan memnunum.

Hala gelişen ve değişen bir insanım.

Başkaları bana önem verir.

Bana benzer başka insan pek bulunmaz.

Görünüşümle ilgili olarak değiştirmek istediğim bir şey yok.

Ben duyarlı bir insanım.

Şimdiye dek yaptıklarımdan pişman değilim.

Önem verdiğim kişiler benim görüş ve düşüncelerimle ilgilenirler.

Duygularımı açıklamaktan çekinmem.

Gerçekten bir cennet varsa, öldükten sonra ben mutlaka oraya giderim.

Başkalarıyla konuşurken rahatım.

Yaşamımı istediğim yöne çevirebilirim.

Yerinde olmak istediğim, gıptayla baktığım pek kimse yok.

Oldukça ilginç bir yaşam sürdüm.

Ben her türlü iyilik ve ödüle değer biriyim.

Yaşamımda şu anda bulunduğum noktada olmaktan memnunum.

Kendini Tanıma Testi
Test tanı koyma amacı taşımamaktadır. Test sonucuna göre kendinize yönelik olumsuz algılara sahip görünüyorsunuz. Kendinizle ilgili kanınız çoğu kez böyleyse bir ruh sağlığı uzmanına danışınız.
Test tanı koyma amacı taşımamaktadır. Test sonucuna göre kendinizle ilgili karmaşık duygulara sahip ve farkındalık düzeyiniz yeterli düzeyde olmadığı görülüyor. Problem hissetmeniz durumunda bir ruh sağlığı uzmanına danışınız.
Test tanı amacı taşımamaktadır. Kendisinin güçlü-zayıf yönlerinin farkında olan, sorunlarını çözebilecek inanca sahip biri olarak görünmektesiniz.
Test tanı amacı taşımamaktadır. Kendisi hakkında oldukça olumlu düşünen ve her yönüyle kabul edebilen biri olarak görünmektesiniz.

 

Kendini Tanıma Testi Nedir?

İnsanlar her zaman kendilerini en iyi tanıyan kişinin yine kendileri olduğunu düşünmektedir. Kendiyle barışık, kendini başkalarının gözünde iyi gören insan sayısı ise bir o kadar azdır. Kişinin kendini beğenmesi, kendine değer vermesi, iyilik halinin devamı açısından büyük önem taşımaktadır.

Dolayısıyla kişilerin kendini tanıyarak kendilerini oldukları gibi kabul etmeleri şarttır. Kendini tanımayan insanların kendilerini kabul etmeleri de zor olacağından, çeşitli sorunların oluşması muhtemeldir. Kişinin kendini ne kadar tanıdığını ve kendiyle ne kadar barışık olduğunu anlamasını sağlayacaktır.

Kendini tanıma testi sırasında verilecek cevaplarda, kişinin son iki haftayı değerlendirmesi gerekmektedir. Cevap verilirken objektif davranılması önem arz etmektedir. Aksi takdirde sonuç doğru çıkmayacaktır. Kişinin kendiyle barışık olmaması, uzun vadede çeşitli ruhsal sorunların oluşmasına neden olabilmektedir.

Özellikle bu durumun uzun süre devam etmesi, depresyon ve yeme bozuklukları gibi ciddi sorunları da beraberinde getirebilir. Test tek başına bir tanı niteliği taşımamaktadır. Kişinin teste bağlı kendi kendilerine tanı koyup tedavi amacı içerisinde olmaları yersiz olacaktır.

Kendini Tanıma Testi Ne İşe Yarar?

Kişiye kendisini ne kadar tanıdığı hakkında bilgi sağlayan test, gelişmiş soruları içermektedir. Kişinin kendiyle barışıklık düzeyini ölçecek ve kişiye bununla ilgili bilgiler sağlayacaktır. Testin sonucunda kişinin kendisini sevmediğiyle ilgili bir bilgi çıkarsa, kişinin bir uzmana gitmesi şarttır. Uzun vadede çeşitli ve sıkıntılı sorunlara neden olabilecek bir durum olduğunu unutmamakta fayda vardır.

Ayrıca kişilerin bu testin ardından çözmeleri gereken testler mevcuttur. Arka arkaya çözülen testlerin uzman tarafından incelenmesi gerekir. Test kişinin yaşam şartlarını ve hayat verimliliğini ölçemeyeceğinden, net bir tanı oluşturma yetkisine sahip olmayacaktır. Testlerin terapiye destek amacı olduğu unutulmamalı, test sonuçları mutlaka uzmanla paylaşılmalıdır.

Aşağıdaki testlere göz atabilirsiniz.

Duygusal Özerklik Testi

Beck Umutsuzluk Ölçeği

Mutluluk Testi

Hoş geldiniz

Konuk yazar olarak giriş yapıyorsunuz

Şifrenizi geri alın

Lütfen şifrenizi sıfırlamak için kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi girin.