yandex

Kendini Tanıma Testi

Sabahları neşeli bir şekilde uyanırım.

Çoğunlukla neşem yerindedir.

Çoğu kimse tarafından sevilirim.

Aynaya baktığım zaman, aynada gördüklerim hoşuma gider.

Eğer karşı cinsten biri olsaydım kendimi çekici bulurdum.

Zeki bir insanım.

İşimden hoşlanırım.

Kendimle ilgili olarak utanılacak pek bir şey göremiyorum.

Arkadaşlarımın sayısı yönünden içim rahat.

Oldukça enerjik bir insanım.

Esas olarak iyimser bir kişiyim.

Kendi hatalarıma gülebilirim.

Eğer yaşama yeniden başlama olanağım olsaydı, değiştirmek istediğim pek bir şey olmazdı.

Ben ilginç bir insanım.

Cinsel yaşamımdan memnunum.

Hala gelişen ve değişen bir insanım.

Başkaları bana önem verir.

Bana benzer başka insan pek bulunmaz.

Görünüşümle ilgili olarak değiştirmek istediğim bir şey yok.

Ben duyarlı bir insanım.

Şimdiye dek yaptıklarımdan pişman değilim.

Önem verdiğim kişiler benim görüş ve düşüncelerimle ilgilenirler.

Duygularımı açıklamaktan çekinmem.

Gerçekten bir cennet varsa, öldükten sonra ben mutlaka oraya giderim.

Başkalarıyla konuşurken rahatım.

Yaşamımı istediğim yöne çevirebilirim.

Yerinde olmak istediğim, gıptayla baktığım pek kimse yok.

Oldukça ilginç bir yaşam sürdüm.

Ben her türlü iyilik ve ödüle değer biriyim.

Yaşamımda şu anda bulunduğum noktada olmaktan memnunum.

Kendini Tanıma Testi
Test tanı koyma amacı taşımamaktadır. Test sonucuna göre kendinize yönelik olumsuz algılara sahip görünüyorsunuz. Kendinizle ilgili kanınız çoğu kez böyleyse bir ruh sağlığı uzmanına danışınız.
Test tanı koyma amacı taşımamaktadır. Test sonucuna göre kendinizle ilgili karmaşık duygulara sahip ve farkındalık düzeyiniz yeterli düzeyde olmadığı görülüyor. Problem hissetmeniz durumunda bir ruh sağlığı uzmanına danışınız.
Test tanı amacı taşımamaktadır. Kendisinin güçlü-zayıf yönlerinin farkında olan, sorunlarını çözebilecek inanca sahip biri olarak görünmektesiniz.
Test tanı amacı taşımamaktadır. Kendisi hakkında oldukça olumlu düşünen ve her yönüyle kabul edebilen biri olarak görünmektesiniz.

 

Kendini Tanıma Testi Nedir?

İnsanlar her zaman kendilerini en iyi tanıyan kişinin yine kendileri olduğunu düşünmektedir. Kendiyle barışık, kendini başkalarının gözünde iyi gören insan sayısı ise bir o kadar azdır. Kişinin kendini beğenmesi, kendine değer vermesi, iyilik halinin devamı açısından büyük önem taşımaktadır.

Dolayısıyla kişilerin kendini tanıyarak kendilerini oldukları gibi kabul etmeleri şarttır. Kendini tanımayan insanların kendilerini kabul etmeleri de zor olacağından, çeşitli sorunların oluşması muhtemeldir. Kişinin kendini ne kadar tanıdığını ve kendiyle ne kadar barışık olduğunu anlamasını sağlayacaktır.

Kendini tanıma testi sırasında verilecek cevaplarda, kişinin son iki haftayı değerlendirmesi gerekmektedir. Cevap verilirken objektif davranılması önem arz etmektedir. Aksi takdirde sonuç doğru çıkmayacaktır. Kişinin kendiyle barışık olmaması, uzun vadede çeşitli ruhsal sorunların oluşmasına neden olabilmektedir.

Özellikle bu durumun uzun süre devam etmesi, depresyon ve yeme bozuklukları gibi ciddi sorunları da beraberinde getirebilir. Test tek başına bir tanı niteliği taşımamaktadır. Kişinin teste bağlı kendi kendilerine tanı koyup tedavi amacı içerisinde olmaları yersiz olacaktır.

YouTube video

Kendini Tanıma Testi Ne İşe Yarar?

Kişiye kendisini ne kadar tanıdığı hakkında bilgi sağlayan test, gelişmiş soruları içermektedir. Kişinin kendiyle barışıklık düzeyini ölçecek ve kişiye bununla ilgili bilgiler sağlayacaktır. Testin sonucunda kişinin kendisini sevmediğiyle ilgili bir bilgi çıkarsa, kişinin bir uzmana gitmesi şarttır. Uzun vadede çeşitli ve sıkıntılı sorunlara neden olabilecek bir durum olduğunu unutmamakta fayda vardır.

Ayrıca kişilerin bu testin ardından çözmeleri gereken testler mevcuttur. Arka arkaya çözülen testlerin uzman tarafından incelenmesi gerekir. Test kişinin yaşam şartlarını ve hayat verimliliğini ölçemeyeceğinden, net bir tanı oluşturma yetkisine sahip olmayacaktır. Testlerin terapiye destek amacı olduğu unutulmamalı, test sonuçları mutlaka uzmanla paylaşılmalıdır.

Kendini Tanımak Neden Önemlidir?

Eurich grubu, kişisel farkındalığın doğasını araştırdı. Araştırmaları, içimize baktığımızda değerlerimizi, düşüncelerimizi, duygularımızı, davranışlarımızı, güçlü ve zayıf yönlerimizi netleştirebileceğimizi gösteriyor. Başkaları üzerinde sahip olduğumuz etkiyi fark edebiliyoruz.

Eurich’in araştırması, öz farkındalığı olan insanların daha mutlu olduğunu ve daha iyi ilişkilere sahip olduğunu ortaya koyuyor. Ayrıca kişisel ve sosyal kontrol duygusu ve daha yüksek iş tatmini yaşarlar.

Dışarıya baktığımızda, insanların bizi nasıl gördüğünü anlıyoruz. İnsanların onları nasıl gördüğünün farkında olan insanlar, farklı bakış açılarına sahip insanlara karşı daha empatik davranırlar. Kendi algıları başkalarının algılarıyla eşleşen liderlerin başkalarını güçlendirmesi, içermesi ve tanıması daha olasıdır.

İlginizi Çekebilir: Çocuklarda Kaygı Bozukluğu

Kendini Tanımanın Faydaları

  • Daha önce de belirttiğimiz gibi, kişisel farkındalığı güçlendirmenin çeşitli faydaları vardır. Her birinin özellikleri kişiye bağlıdır.
  • Kişisel farkındalığın ortak faydalarına bazı örnekler:
  • Bize sonuçları etkileme gücü verir.
  • Daha iyi karar vericiler olmamıza yardımcı olur Bize daha fazla özgüven verir – sonuç olarak, netlik ve niyetle iletişim kurarız.
  • Olayları birden çok açıdan anlamamızı sağlar.
  • Bizi varsayımlarımızdan ve ön yargılarımızdan kurtarır.
  • Daha iyi ilişkiler kurmamıza yardımcı olur
  • Duygularımızı düzenlemek için bize daha büyük bir yetenek verir.
  • Stresi azaltır
  • Bizi daha mutlu ediyor

Aşağıdaki testlere göz atabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Duygusal Özerklik Testi

İlginizi Çekebilir: Beck Umutsuzluk Ölçeği

İlginizi Çekebilir: Mutluluk Testi

Kendini Tanıma Testi Sık Sorulan Sorular

Kişinin kendini tanıması ne demek?

İçsel bir süreç olan kendini tanıma, bireyin duygularını düzenleyebilme yeteneğidir .Bu yetenek, bireyin duygularını düzenleme, hisleriyle rahatça deneyebilme, durumları üzerinde düşünceli şekilde meşgul olma kapasitesi gibi içsel süreçlerine karşılık gelmektedir.

Bir insan kendini nasıl tanımlar?

İnsanın kendisini iyi anlatabilmesi için ne söyleyeceğini bilmesi, kendisini dinleyenin yerine koyması, içten ve alçakgönüllü davranması, sade bir dil kullanması ve öykü diliyle konuşması gerekir.

İnsan kendini nerede bulur?

Özüne inebilen insan, kendini büyük bir sevgi denizinin içinde bulur. İşte o zaman, insafa ve izana gelir. Hayvanlara, çiçeklere, insanlara,yaratılan her şeye her zaman ve her koşulda sevgiyle,şefkatle yaklaşır.

İnsanın kendini tanımasının önemi nedir?

Kendini tanıyan, güçlü ve gelişime açık yönlerini farkına varan kendiyle barışık kişiler hayatta daha başarılı bir şekilde ilerlerler. Kendini tanımak doğru hedefler koymaya yardımcıdır: Anlamlı ve realistik hedeflerle ilerlemek hem zaman yönetimi hem de iç motivasyon gelişimi için çok önemlidir.

Hoş geldiniz

Konuk yazar olarak giriş yapıyorsunuz

Şifrenizi geri alın

Lütfen şifrenizi sıfırlamak için kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi girin.