yandex

İnternet Bağımlılığı Testi

İnternet Bağımlılığı Testi merak ediyor musun? Hadi İnternete Bağımlılığı Testi Nedir? ve Ne Kadar Bağımlı olduğunu görelim. 🙂 Bu testi arkadaşınla paylaş, bağımlılık seviyelerini öğren!

Şimdi testimize geçelim.

Önceden kararlaştırdığınızdan daha uzun süre internette kalıyor musunuz?

İnternette çok zaman geçirmekten dolayı günlük işleri ihmal ediyor musunuz?

İnternetin heyecanını dostlarınızın yakınlığına ne sıklıkla tercih ediyorsunuz?

İnternet aracılıyla yeni arkadaşlıklar kuruyor musunuz?

Hayatınızdaki diğer kişiler, internete ayırdığınız zamanın fazlalığından şikayet ediyor mu?

İnternete fazla zaman ayırmanızdan dolayı notlarınız ya da okul ödevleriniz aksıyor mu?

Gerekli olan bazı şeyleri yapmadan önce, ilk iş olarak internete bakıyor musunuz?

İnternet dolayısıyla mesleki başarınız ve üretkenliğiniz olumsuz etkileniyor mu?

Size internette ne yaptığınız sorulduğunda kendinizi savunduğunuz ya da sessiz kaldığınız oluyor mu?

Yaşamınızla ilgili kaygılardan, sorunlardan internet vasıtasıyla kaçtığınız oluyor mu?

Kendinizi tekrar internete girmeyi hayal ederken buluyor musunuz?

İnternetsiz bir hayatın sıkıcı, boş, kederli olacağı şeklinde duygulara kapılıyor musunuz?

İnternetteyken birisi sizi rahatsız etse ona kızdığınız, bağırdığınız ya da saldırdığınız oluyor mu?

İnternet nedeniyle gece geç saatlere kadar oturup uykusuz kalıyor musunuz?

Günlük islerinizi yaparken interneti düşünüyor, internette olduğunuz zamanlarla ilgili hayaller kuruyor musunuz?

İnternetteyken ‘sadece bir kaç dakika daha’ diyerek bağlantınızı uzatıyor musunuz?

İnternete ayırdığınız zamanı azaltmak istediniz ve başarısız oldunuz mu?

İnternette geçirdiğiniz zamanı başkalarından gizlemeye çalıştığınız oluyor mu?

Başkalarıyla dışarı çıkmak yerine internette daha fazla vakit geçirmeyi tercih ediyor musunuz?

İnternette olmadığınız zaman keyifsiz, hırçın, sinirli oluyor musunuz? İnternete girince bunlar geçiyor mu?

İnternet Bağımlılığı Testi
Ortalama altı internet kullanıcısı belirtileri göstermektesiniz. Test tanı amacı taşımamaktadır. Problem hissetmeniz durumunda bir ruh sağlığı uzmanına danışınız.
Ortalama bir internet kullanıcısı belirtileri göstermektesiniz. Test tanı amacı taşımamaktadır. Problem hissetmeniz durumunda bir ruh sağlığı uzmanına danışınız.
Ortalama üzerinde internet kullanıcısı belirtileri göstermektesiniz. Test tanı amacı taşımamaktadır. Problem hissetmeniz durumunda bir ruh sağlığı uzmanına danışınız.
İnternet bağımlısı belirtileri göstermektesiniz. Test tanı amacı taşımamaktadır. Problem hissetmeniz durumunda bir ruh sağlığı uzmanına danışınız.

İnternet Bağımlılığı Testi Nedir?

İnternet Bağımlılık Testi Nedir? merak edilen konudur. Bu test ile İnternet Bağımlılık durumunuzu ölçeceğiz. Teknolojinin de gelişimiyle, internette geçirilen sürelerde ciddi bir artış görülmeye başlanmıştır. Her ne kadar pandeminin neden olduğu bir durum gibi görülse de, bu durum pandemi öncesinde de oldukça yaygındır.

Öne çıkan kişiler çocuk ve ergenler olsa da, ebeveynlerde de aynı duruma sıklıkla rastlandığı görülmektedir. İnternette geçirilen zamana dikkat edilmesi, kişinin internetsiz yaşayamaz hale gelmesi ciddi sorunları beraberinde getirebilmektedir.

Özellikle çocukların zihin gelişimlerini son derece olumsuz etkileyen bu durum, uzun vadede ruhsal sorunlara yol açabilir. İnternet Bağımlılığı Testi kişilerin internete olan ilgilerinin normal mi, yoksa anormal mi olduğunu göstermek üzere hazırlanmıştır.

İnternet Bağımlılığı Testi kişilerin internette geçirdikleri sürenin ne olduğunu belirlemek üzere hazırlanmıştır. Uzun süre internette zaman geçiren ve hatta dışarıdaki dünyadan bihaber yaşamaya başlayan kişiler, uzun vadede asosyallik ve buna bağlı depresyon gibi ruhsal rahatsızlıklar yaşayabilir.

Özellikle çocuklarda özgüven eksikliği, çekingenlik, antisosyallik ve daha pek çok durumun oluşma ihtimali mevcuttur. Dolayısıyla internet bağımlılığı, diğer tüm bağımlılıklar gibi tedavi gerektiren bir durumdur.

internet bağımlılığı testi

İnternet Bağımlılığı Testi Ne İşe Yarar?

Kafelerde, evlerde, parklarda ve diğer tüm sosyal alanlarda artık iletişimin eskisi gibi olmadığını görmek mümkündür. Kişiler internet dünyasıyla o kadar ilgilidir ki, birbirleriyle sohbet etmeyi dahi unutur. Aynı odanın içerisinde birbirlerini arayan, ya da mesaj atan kişilere rastlamak mümkündür.

İnternet bağımlılığı testi, durumun kişilere uzun vadede zarar vermemesi açısından geliştirilmiş profesyonel bilgiler taşıyan bir ölçektir. Ancak tek başına bir tanı niteliği taşımamaktadır. Yalnızca internet bağımlılık düzeyi yüksek çıkan kişilerin mutlaka bir uzmandan destek almaları gerektiğinin unutulmaması gerekmektedir. Aksi takdirde uzun vadede pek çok sıkıntı ortaya çıkabilir

İnternet bağımlılığı tartışmaları

Tıbbi görüş, internet bağımlılığının kendi başına bir zihinsel bozukluk olarak var olup olmadığı veya önceden var olan zihinsel bozuklukların veya davranış sorunlarının bir ifadesi olup olmadığı konusunda bölünmüştür. Örneğin, çevrimiçi kumar mekanları için takıntılı bir şekilde İnternet’te gezinen bir kişi, İnternet bağımlılığından çok kumar sorunu yaşıyor olabilir.

Herhangi bir kesin yanıt bilinmeden önce İnternet bağımlılığının bu ‘tavuk veya yumurta’ yönü hakkında daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır. ABD’de yakın zamanda yapılan bir araştırma, 18 ila 20 yaşları arasındaki kolej (üniversite) öğrencilerinin yüzde dördünün sorunlu internet davranışı gösterdiğini gösterdi.

Kolej ve üniversite öğrencileri, bağımlılığa karşı özellikle savunmasız olabilir, ancak öğrencilerde internet bağımlılığı üzerine yapılan araştırmalar genellikle yalnızca kendi seçtikleri çevrimiçi anketleri kullanır ve karşılaştırma için kontrol grupları yoktur.

Bazen anket çalışmaları, yalnızca tek bir sınıfı inceleyebileceğinden güvenilir sonuçlar vermez, bu nedenle veriler daha geniş bir grup veya popülasyona genellenemez ve anketlerin oluşturulması ve kullanılması, yorumlanması zor sonuçlar verebilir.

YouTube video

İnternet bağımlılığının belirtileri

 • Amerikan Psikiyatri Birliği’ne göre, İnternet bağımlılığı aşağıdakilerden üç veya daha fazlasını içerebilir:
 • Kullanıcının aynı memnuniyet duygusunu hissetmek için çevrimiçi olarak giderek artan miktarda zaman geçirmesi gerekir.
 • Eğer internete giremezlerse, kullanıcı anksiyete, karamsarlık ve internet hakkında kompülsif fanteziler kurma gibi hoş olmayan geri çekilme semptomları yaşar. İnterneti kullanmak bu semptomları hafifletir.
 • Kullanıcı suçluluk, kaygı veya depresyon gibi olumsuz duygularla baş etmek için internete yönelir.
 • Kullanıcı, İnternet ile ilgili diğer faaliyetlerde (internet satıcılarını, internet kitaplarını araştırmak gibi) önemli miktarda zaman harcar.
 • Kullanıcı, internette vakit geçirmek için hayatın diğer alanlarını (ilişkiler, iş, okul ve boş zaman uğraşları gibi) ihmal eder.
 • Kullanıcı, İnternet lehine ilişkilerini, işlerini veya diğer önemli şeyleri kaybetmeye hazırdır.

İnternet Bağımlılığının Farklı Türleri

İnternet bağımlılığı kategorileri şunları içerir:

 • Seks – kişi interneti pornografiye bakmak, indirmek veya değiş tokuş etmek veya diğer kullanıcılarla gündelik siber seks yapmak için kullanır. Bu, eşleri veya eşleriyle gerçek dünyadaki cinsel yaşamlarını ihmal etmelerine neden olur.
 • İlişkiler – kişi, gerçek hayattaki aile ve arkadaşlarla vakit geçirmek pahasına çevrimiçi ilişkiler (“çevrimiçi flört”) oluşturmak için sohbet odalarını kullanır. Buna çevrimiçi ilişkiler (“siber zina”) dahil olabilir.
 • Oyunlar – bu, oyun oynamak, kumar oynamak, alışveriş yapmak veya ticaret yapmak için aşırı miktarda zaman harcamayı içerebilir. Bu ciddi mali sıkıntılara yol açabilir.
 • Bilgi – kullanıcı saplantılı bir şekilde bilgi arar ve toplar.
 • Sosyal ağ bağımlılığı – Facebook ve Twitter gibi sosyal ağ sitelerini sürekli olarak izleme arzusunu içerir. Bu, profil gönderilerini sürekli olarak güncellemeyi ve arkadaşlarınızı o anda ne yaptığınız konusunda bilgilendirmek için mesajları kontrol etmeyi içerir.

İnternet Bağımlılığı Testi İle Kendi Kendine Yardım Önerileri

 • İnternet bağımlısı olabileceğinizi düşünüyorsanız ve bu davranışınızı değiştirmek istiyorsanız aşağıdaki stratejileri deneyebilirsiniz:
 • Semptomlarınızı not edin – örneğin davranışlarınızı, düşüncelerinizi ve duygularınızı takip edin.
 • İnterneti neden bu kadar çok kullandığınızı düşünün. Çevrimiçi olmanızı sağlayan nedir? Yüzleşmediğiniz gerçek bir sorun var mı?
 • Sorununuzla başa çıkmanın İnterneti içermeyen başka yolları üzerine beyin fırtınası yapın (düşünün). İşe yarayacak bazılarını seçin ve uygulamaya koyun.
 • Anksiyete semptomlarını yönetmek için derin nefes alma veya meditasyon gibi gevşeme yöntemlerini kullanın.
 • Hayatınızın ihmal edilmiş alanlarını yeniden keşfedin – örneğin, arkadaşlarınızla sosyalleşin, partnerinizle sevişin, çocuklarınızı sahile götürün, dışarı çıkın ve aktif olun.
 • Gerekirse profesyonel yardım alın.
 • Profesyonel tedavi
 • İnternet kullanımını tamamen bırakmak gerekli değildir. Profesyonel tedavi, kişinin interneti zorunlu olarak değil, pozitif olarak kullanmasına olanak sağlamayı amaçlar.
 • İnternet bağımlılığı, bilişsel davranış terapisine (BDT) iyi yanıt veriyor gibi görünüyor. Bu terapi türü, kaygıyla ilişkili ve kaygıyı tetikleyen düşünce ve inanç kalıplarını değiştirmeye odaklanır. Bilişsel davranışçı terapinin temeli, inançların düşünceleri tetiklemesi ve düşüncelerin de duyguları tetikleyerek davranışları üretmesidir. Daha fazla bilgi ve sevk için doktorunuza danışın. Bağımlılığınızı tedavi etmenize yardımcı olabilecek internet bağımlılığı destek grupları da mevcuttur.
İlginizi Çekebilir: Özgüven Testi
İlginizi Çekebilir: Empati Ölçeği
Uzman Psikolog Yardımı İçin: Antalya Psikolog

İnternet Bağımlılığı Testi Sık Sorulan Sorular

İnternet bağımlılığı nasıl tedavi edilir?

Tedavi olmanın ilk şartı bir probleminiz olduğunu kabul etmek ve yardım istemektir. Eğer varsa altta yatan anksiyete, depresyon, hiperaktivite ya da dürtü kontrol bozukluğu gibi ruhsal hastalıklara yönelik tıbbi tedaviler başlanmalıdır. Bilişsel davranışçı terapi bağımlılıkta sık kullanılmaktadır.

İnternet bağımlılığı kaç saattir?

Haftalık 8–10 saati aşan bilgisayar ve internet kullanımı, bilgisayar/internet bağımlılığı olarak tarif edilmektedir.

Neden internet bağımlısı oluruz?

Fizyolojik açıdan baktığımızda bir ailede bağımlılık varsa o ailedeki bir kişinin, genetik geçişten dolayı bağımlı olma riskli yüksektir. Öbür taraftan yine fizyolojik açıdan bir kişide depresyon, sosyal fobi ya da başka psikopatolojiler varsa bu kişide internet bağımlısı olma riski çok yüksektir.

Hoş geldiniz

Konuk yazar olarak giriş yapıyorsunuz

Şifrenizi geri alın

Lütfen şifrenizi sıfırlamak için kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi girin.