Empati Testi

Kendini ne kadar karşındakinin yerine koyabiliyorsun? Bakalım ne kadar empatiksin…

Bu testlerde belki ilgini çekebilir, yan sekmeye atabilirsin:

Öfke Kontrolü Testi

Sosyal Fobi Testi

Diğer insanların başına gelen talihsizlikler beni çok etkilemez.

Birisine saygısızca davranıldığını görmek, beni üzer.

Yakınımdaki bir insan mutlu olduğunda bundan etkilenmem.

İnsanların daha iyi hissetmesini sağlamaktan mutluluk duyarım.

Bir arkadaşım sorunları hakkında konuşmaya başladığında konuyu değiştirmeye çalışırım.

İnsanlar üzgün olduklarında hiçbir şey söylemeseler bile onların üzgün olduklarını anlayabilirim.

Sağlıklarına özen göstermeyip ciddi hastalıklara yakalanan insanlara acımam.

Birisi ağladığında sinir olurum.

Başka insanların nasıl hissettikleri beni gerçekten alakadar etmez.

Üzgün bir insan gördüğümde ona yardım etmek için güçlü bir istek duyarım.

Birisine haksızca davranıldığını gördüğümde, ona acımam.

İnsanların mutluluktan dolayı ağlamasını saçma bulurum.

Birisinin kullanıldığını gördüğümde, onu koruma isteği hissederim.

Empati Ölçeği
Test sonucuna göre empati düzeyiniz düşük seviyede görülmektedir. Test kesin tanı amacı taşımamaktadır. Problem hissetmeniz durumunda bir ruh sağlığı uzmanına danışınız.
Test sonucuna göre empati düzeyiniz normal seviyenin altında görülmektedir. Test kesin tanı amacı taşımamaktadır. Problem hissetmeniz durumunda bir ruh sağlığı uzmanına danışınız.
Test sonucuna göre empati düzeyiniz normal seviyede görülmektedir. Test kesin tanı amacı taşımamaktadır. Problem hissetmeniz durumunda bir ruh sağlığı uzmanına danışınız.
Test sonucuna göre empati düzeyiniz yüksek seviyede görülmektedir. Test kesin tanı amacı taşımamaktadır. Problem hissetmeniz durumunda bir ruh sağlığı uzmanına danışınız.

 

Empati Testi Nedir?

Kişinin diğer kişilerle doğru iletişim kurabilmesi, karşı tarafı daha iyi anlaması ve yanlış anlaşılmadan kaynaklanacak sorunların oluşmaması için empati oldukça önemli bir olgudur. Kişinin kendisini karşı tarafın yerine koyarak, olaya bir de onun gözünden bakması gerekir. Olayı hiç yaşamayan birisi için, üçüncü göz olmak her zaman daha kolaydır. Olayın sürkilasyonu, nasıl geliştiği ve kişinin neden o davranışı sergilediği gibi detaylar burada yatmaktadır. Aksi takdirde üçüncü göz olarak olaya bakmak, olayın büyümesine ve yanlış anlaşılmaların oluşmasına neden olmaktadır. Empati kurarak olayı anlamak ikili ilişkilerde iletişimi güçlendirici etkiye sahiptir. Empati testi, kişinin kendini diğer kişilerin yerine ne kadar koyduğunu ve karşı tarafı ne kadar anladığını ölçmektedir.

Empati ölçeği sayesinde kişi olaya nasıl baktığını daha rahat anlayabilecektir. Bir kişi her ne kadar empati yapıyor olsa da, durumdan çıkardığı sonuçlar tamamen karşıdaki kişi gibi değildir. Sebebi karşı tarafın yaşadıklarını yaşamamış olmasıyla alakalıdır. Herkesin farklı bir aile, iş ve akran yaşamı vardır. Kişi tüm bunlara rağmen karşı tarafı anlamak ve onun yerine kendini koymak istiyorsa, empati yapmalıdır. Onun duygularını daha rahat anlamasının en kolay yolu bu olacaktır. Bu durum kişiyi hayata karşı sakin kılacak ve olası tartışmaları ve gerginlikleri azaltacaktır. En kötü olayda dahi kişi, karşı tarafın haklılık payı olup olmadığını gözden geçirme şansına sahip olacaktır.

Empati Testi Ne İşe Yarar?

Empati ölçeği kişilerin, karşı tarafın duygu ve düşünceleri ne kadar anlayabildiğini ölçen testtir. Tek başına tanı koymak için kullanılamayacak bu ölçek, özellikle öfke kontrolü olmayan kişilerde terapiye yardımcı olmak adına kullanılabilir. Kişi bu test sayesinde bazı olaylara ne kadar yabancı kalabildiğini de görecektir. Zaman zaman olmayacak şeylerde kişinin sinirlendiği anlara denk gelmek mümkündür. Fakat durum karşı tarafın gözünden değerlendirildiğinde daha farklı sonuçlar ortaya çıkacaktır. Kişinin diğer insanlarla iletişim halinde olabilmesi bu anlamda büyük önem arz etmektedir. İletişim kurmanın temel basamaklarından biri de empatidir.

Aşağıdaki testlere göz atabilirsiniz.

Beck Anksiyete Testi

Hey merhaba 👋
Tanıştığımıza memnun oldum.

Her ay, gelen kutunuza harika içerikler almak için kaydolun.

İstenmeyen posta göndermiyoruz!.

Hoş geldiniz

Konuk yazar olarak giriş yapıyorsunuz

Şifrenizi geri alın

Lütfen şifrenizi sıfırlamak için kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi girin.