• Telefon: 0545 724 8902
  • E-posta: destek@cevrimiciterapi.com

Beck Depresyon Testi

Aşağıda yer alan maddelerden kendinize en uygun olanları işaretleyiniz.

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

Beck Depresyon Testi
Minimal depresyon belirtileri göstermektesiniz.
Hafif depresyon belirtileri göstermektesiniz.
Orta depresyon belirtileri göstermektesiniz.
Şiddetli depresyon belirtileri göstermektesiniz.

Beck Depresyon Testi Nedir?

Depresyon günümüzün en huzursuz edici sıkıntılarından bir tanesidir. Kişilerin eski yaptıkları aktivitelerden haz almamasına neden olan, uyku sorunları oluşturan ve iştahsal problemler ortaya çıkaran bu durum uzun vadede ağır sonuçlara neden olabilir. Tehlikeli bir rahatsızlık olduğunun altı çizilmelidir, ancak her huzursuzluk hali de depresyon olarak nitelendirilmemelidir. Depresyon geçici değil, kalıcı bir durumdur. Kişiler depresyon belirtilerini en az 2 hafta süreyle gösteriyor olmalıdır. Diğer türlü rahatsızlık bir depresyon değil, akut stres olarak değerlendirilebilir. Beck Depresyon testi depresyonla ilgili doğru sonuçlar sağlayan, etkili bir ölçektir.

İlgili yazıya göz atabilirsiniz: Depresyon nedir? Belirtileri nelerdir? Nasıl tedavi edilir?

Beck depresyon testi, kişilerin gösterdikleri depresyon semptomlarının şiddetini ölçmektedir. Bu semptomların kişinin yaşamını ne derece etkilediği gibi detaylar, test içerisinde yer almaktadır. Kişilerin testi objektif bir şekilde yanıtlamaları, sonuçlardan korkarak hareket etmemeleri önemlidir. Kişiler testi son iki haftayı baz alarak çözdükleri zaman doğru sonuçlar alacaklardır. Aksi takdirde gerçek sonuçlar ortaya çıkmayacaktır.

Beck Depresyon Testi Ne İşe Yarar?

Beck depresyon testi kişilerin depresyon düzeylerinin ölçülmesini sağlayan ve gerçek sonuçlar ortaya koyan bir ölçektir. Ancak kişilerin bununla ilgili kendilerine teşhis koymaları yanlıştır. Bazı psikolojik rahatsızlıkların semptomları birbirine benzerdir. Dolayısıyla testin sonucunun mutlaka bir psikolog ya da psikiyatri uzmanı tarafından incelenmesi gerekmektedir. Kişinin diğer bilgileri baz alınarak, testle ilgili detaylara bu şekilde ulaşılacaktır.

Beck depresyon testi sonucu 25 ve üzerinde olan kişilerin mutlaka bir psikiyatristten, 10 ile 25 arasında olan kişilerin ise mutlaka bir psikologtan yardım almaları gerekmektedir. Depresyon ilerleyebilen bir durumdur ve uzun vadede ciddi sonuçlar ortaya çıkarabilir. Kişinin yaşam kalitesinin düşmemesi ve hayatını devam ettirebilmesi adına, klinik gözleme başvurması şarttır.

Hey merhaba 👋
Tanıştığımıza memnun oldum.

Her ay, gelen kutunuza harika içerikler almak için kaydolun.

İstenmeyen posta göndermiyoruz!.

Hoş geldiniz

Konuk yazar olarak giriş yapıyorsunuz

Şifrenizi geri alın

Lütfen şifrenizi sıfırlamak için kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi girin.